Czy wykonawca, zastrzegając określone informacje jako tajemnicę przedsiębiorstwa, musi wykazać, że mają one wartość gospodarczą?
Zgodnie z treścią art. 18 ust.3 PZP nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jeżeli wykonawca wraz z przekazaniem takich informacji zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane, oraz wykazał, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – posiadają m.in. wartość gospodarczą.
Czym właściwie jest wartość gospodarcza informacji? Warto posłużyć się przykładem wypracowanym przez orzecznictwo. Jak wskazała Krajowa Izba Odwoławcza w jednym z niedawnych wyroków (KIO 715/21) wartość gospodarcza może wyrażać się w sposób pozytywny poprzez wycenę określonego dobra jako wartości niematerialnej i prawnej (przykładowo znaku towarowego, prawa autorskiego, czy pewnego unikalnego rozwiązania organizacyjnego, mającego trwałe zastosowanie i kreującego pewną wartość), posiadającą określoną wartość, dającą się ująć w określonych jednostkach pieniężnych (wycenić), która zarazem powinna zostać wyceniona jako przynależne uprawnionemu wartości (co do przedsiębiorstwa może znaleźć uchwytny wymiar w dokumentach księgowych oraz sprawozdaniu finansowych jako wartość niematerialna i prawna). Przejawem tej wartości może być w konkretnej sytuacji także potencjalna szkoda, jaką wykonawca może ponieść w razie, gdyby informacja została upowszechniona szerszemu gronu podmiotów.
Warto
przy tym pamiętać, że wartość gospodarcza powinna mieć wymiar obiektywny,
co oznacza, że samo przekonanie przez przedsiębiorcę o wartości posiadanych
przez niego informacji jest niewystarczające.
Kontakt z autorem: ludmila.kitaszewska@wkb.pl